Pamokos apie Kupiškio kraštą

 2019 metai be kitų atmintinų vardų ir svarbių jubiliejų paskelbti ir Lietuvos vietovardžių metais. Sausio 22, 23, 25 ir 31 dienomis I-III klasių mokiniams vyko lietuvių kalbos ir literatūros pamokos kartu su Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotojais ir Kupiškio kultūros centro vaikų ir jaunimo studijos (vadovė V. Morkūnaitė) mokiniais. Netradicinės pamokos vyko Kupiškio kultūros centro vitražų salėje.


 Vardus turi ne tik asmenys, bet ir miestai, gyvenvietės, upės ir ežerai, netgi pievos, akmenys ir kiti objektai. Protėviai mums kaip lobį paliko skambius ir poetiškus kaimų pavadinimus, pavyzdžiui, Šalnakundžiai, Didžprūdėliai, Puponys arba upelių – Kupa, Račiupys, Narštupėlis. Šie ir kiti vardai įamžinti eilėraščiuose, romanuose, apysakose, atsiminimuose ir liudijimuose, sugulusiuose į knygų puslapius.
 Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotojai yra parengę interaktyvų Kupiškio krašto žemėlapį „Kupiškis amžininkų liudijimuose: interaktyvus žemėlapis". Pasinaudojant informacinėmis technologijomis, galima geriau pažinti savo kraštą, praplėsti savo kultūrinį akiratį, papildyti literatūros ir gimtojo krašto istorijos žinias. Sukurtas dviejų dalių (miesto ir rajono) citatų žemėlapis, kuriame QR kodais pažymėtos grožinės literatūros kūriniuose, atsiminimuose ir kitokio pobūdžio knygose minimos Kupiškio krašto vietovės arba įvairūs objektai (pastatai, žymūs asmenys, gamtinės vietovės). Žemėlapiui panaudota apie 200 citatų iš 50 knygų, pažymėta 70 objektų.
 Pamokos metu gimnazistai pasinaudojo planšetėmis ar išmaniaisiais telefonais, surado žemėlapyje įvairius vietovardžius, perskaitė užkoduotą citatą apie norimą vietovę, sužinojo, kokiose knygose apie tai rašoma.
 Pademonstruotas ir interaktyvus žemėlapis, esantis interneto erdvėje – Kupiškio viešosios bibliotekos svetainėje.
 Gyvai, teatrinėmis priemonėmis apie tolimą Kupiškio krašto praeitį papasakojo Kupiškio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos auklėtiniai (vadovė režisierė Vilija Morkūnaitė). Parengta literatūrinė kompozicija „Kupiškis knygų puslapiuose" visiems paliko didelį įspūdį.
 Refleksijos metu daugelis pastebėjo, kad apie savo gimtąsias vietas tarsi ir neturime ko papasakoti, bet iš tiesų mūsų dvasiniai lobiai yra didžiuliai. Reikia tik atsirakinti tų lobių skynią.

2019012315 2019012321 2019012322 2019012323 2019012324 2019012326